En halvmørk oktober aften i 1972 blev en flok rovere enige om at lave en klan – det blev Klan Mjølner, der den 5. oktober kunne fejre sit 50 års jubilæum. Heldigvis havde de lyst til at fejre det sammen med resten af gruppen, så vi alle fik en snas af historierne fra 50 års klanarbejde.
Aftenen begyndte på kirkepladsen, hvor vi samledes til fælles start for alle enheder.
Derefter var et løb rundt om kirken, hvor bander og patruljer fik afprøvet nogle gamle og nye spejderfærdigheder. Efter løbet gik ulvene ind til Klan Mjølner og fik fortællinger og historier fra klanen, mens resten af spejderne blev omkring bålet og blev taget tilbage til fakta oplysninger fra 1972. Derefter var det deres tur til at få alle historierne fra Klan Mjølner.
Ulvene skal finde ting fra naturen på tid – den ene bande får instrultioner.Patruljer i troppen skal tænde bål og brænde en snor over inden tiden udløber.Så er der lige ved at være ildTroppen har fået ildDer lægges klar til at tænde båletUlvene laver en SpirillerneUlvene har travlt med deres spirillerSeniorerne tænder bålKlanen lægger klar til bålKlanen skal varme en kop vand i en papirkop over båletKoppen er over båletUlvene har tændt bål – og sidder lige og nyder det.Ulvene har tændt båletSeniorerne bygger A-buk – på tid mod klanenKlanen er i gang med sin A-bukKlanen er i fuld gang.Alle spejdernes Spiriller blev kastet ud fra kirketårnet og snurrede sig ned som en hyldest til Klan Mjølner.Trop, senior og rovere dystede og fakta-viden fra 1972Der blev hygget omkring bålet, mens der blev dystet.Klan Mjølner bød på saft og kaffe og kage til, samt historier fra hele deres lange klan-liv.Troppen hyggede sig til den efterfølgende hygge i salen.Klan Mjølner havde samlet en hel masse klan-særpræg, dagbøger og masser af billeder, der blev en tidsrejse gennem 50 år.Hele den nuværende klan var samlet til fejringen.
Hele gruppen ønsker klanen tillykke med jubilæet og tak fordi, vi måtter være med til at fejre jer.
Skriv et svar
Du skal være logget ind for at skrive en kommentar.